Aktualności

Ogrody zimowe – funkcjonalność przez cały rok

Położenie geograficzne nie pozwala nam niestety cieszyć się zielenią w ogródku przez cały rok. Nie oznacza to jednak, że nie można odpoczywać wśród pięknych kwiatów w domu, jednocześnie ciesząc się urokiem otaczającej nas natury.

Ogród zimowy może być zarówno miejscem odpoczynku spełniających funkcję pomieszczeń dziennych, jak i oranżerią, w której główną ozdobę stanowią nasze rośliny. Przeszklenie pozwala na obcowanie bliżej natury o każdej porze roku – dzięki temu możesz cieszyć się zarówno otoczeniem śniegu jak i pięknych kwiatów.

Tego typu konstrukcja składa się ze szklanych ścian oraz dachu, dzięki którym zachowane jest zarówno ciepło, jak i doskonały widok na zewnątrz. Piękny widok zapewnia uczucie bycia w ogrodzie, natomiast ciepło i odpowiedni wystrój pozwalają korzystać z uroków przebywania w pomieszczeniu. Dlatego też – niezwykle ważne są odpowiednie przeszklenia, dzięki którym i jedno, i drugie staje się możliwe.

 

Budowa ogrodu                       

Jak sama nazwa wskazuje – cieszą swym pięknem oraz funkcjonalnością również zimą, jednak  budowę warto zaplanować w trakcie cieplejszych miesięcy. Warto pomyśleć o nim już w momencie planowania domu, jednak nie oznacza to, że nie można inaczej.

Należy pamiętać, że ogród zimowy jest konstrukcją budowlaną. Szkielet – najczęściej aluminiowy, oraz odpowiednio dobrane szkło to ciężar, który wymaga wsparcia na fundamentach. Dach wykonuje się najczęściej pod określonym kątem – dzięki czemu śnieg może się swobodnie zsuwać.

 

Ogrody zimowe planowane są często już przy samym projektowaniu budynku, jednak do ich skonstruowania można wykorzystać także istniejący już taras. Rozpatrzeć należy kierunek geograficzny i w tym kontekście dobrać szkło o odpowiednim współczynniku przenikania. Największe nasłonecznienie zagwarantuje skierowanie konstrukcji w stronę południa. Dzięki temu, w mroźne dni można oszczędzić na ogrzewaniu, natomiast rośliny otrzymają optymalną temperaturę oraz światło.  Warto jest więc rozważyć funkcje, jakie będzie spełniać nasz ogród zimowy i w tym kontekście wybrać najlepszą opcję.

 

Piękne dopełnienie bryły

Ogród zimowy może być również wspaniałym sposobem na nadanie domowi pięknych walorów architektonicznych. Odpowiednie dopasowanie rodzaju oraz koloru profili, wielkości szyb i typu zastosowanych drzwi daje pole do popisu  tym, dla których ważna jest estetyka. Eksperymentować można również z kształtem, stawiając na konstrukcje na planie wieloboku.

 

Ogród zimowy – od czego zacząć?

Jeżeli planujesz budowę ogrodu zimowego i masz pytania – serdecznie zapraszamy do kontaktu. Zaproponujemy materiały o doskonałych parametrach i walorach estetycznych, dzięki którym będziesz cieszył się niezawodną konstrukcją na wiele lat.