Aktualności

Okna, drzwi i brama garażowa w modnym stylu — jak dopasować kolor stolarki do wyglądu domu.

Budowa domu to nie lada wyzwanie, nie tylko finansowe. Połączenie funkcjonalności z modnym wyglądem i naszym gustem niejednokrotnie sprawia trudność. Dlatego przed zakupem materiałów warto zastanowić się, jak ma wyglądać nasz wymarzony dom. A stolarka budowlana jest przecież jednym z najbardziej rzucających się w oczy jego elementów.

 

Okna, drzwi, a nawet brama garażowa wielokrotnie decydują o tym, jak czujemy się w naszych domach. Ich koszt nie jest mały, a na rynku znajdziemy wiele wzorów i kolorów. Przy wyborze musimy patrzeć nie tylko na ich działanie, w tym poczucie bezpieczeństwa, które przecież jest bardzo istotne, ale także na wygląd oraz barwę. W końcu z wybranym kolorem będziemy musieli funkcjonować przez lata. Jak w takim razie wybrać stolarkę?

 

Kolor stolarki, a kolor domu

Pierwsze, na co musimy zwrócić uwagę, to kolor naszego domu. Dach, elewacja, barierki czy inne elementy występujące na zewnątrz muszą tworzyć spójną całość. Także barwa stolarki nie może „gryźć się” między sobą oraz z innymi elementami budynku. Dlatego już na etapie planów zakupowych warto zastanowić się, jaki efekt chcemy osiągnąć.

 

Gdy budujemy nowy dom, możemy w tej kwestii liczyć na pomoc architekta. To on, po konsultacjach z nami, zaplanuje, jak powinien wyglądać nasz wymarzony dom i dobierze odpowiedni kolor oraz typ stolarki. Możemy również skorzystać z pomocy prasy lub portali wnętrzarskich czy budowlanych.

 

 

A co z wnętrzem?

Po wyborze zewnętrznego koloru warto zastanowić się, czy będzie on pasował także do naszego wnętrza. Tutaj również wszystko powinno być spójne, a wybór koloru okien czy drzwi może decydować o późniejszym wystroju naszego mieszkania. Chociaż obecnie mamy możliwość wyboru różnych barw stolarki od strony zewnętrznej i wewnętrznej, to warto pamiętać, że każdy kolor pasuje do innych aranżacji. Decydując się na mocny i modny kolor (antracyt lub czerń) warto zadbać, aby przynajmniej dodatki były z nim spójne.

 

Klasycznie lub nowocześnie

Kolor stolarki zależeć będzie także od stylu naszego domu. Do budynku w stylu klasycznym, w którym elewacja będzie wykonana z cegły czy kamienia i ozdobiona np. sztukaterią, pasować będzie stolarka w kolorach drewnopodobnych. W przypadku stylu nowoczesnego powinniśmy postawić na modne odcienie szarości lub czerni, które wyeksponujemy wielkością i brakiem dodatkowych dekoracji.

 

Możemy również wybrać neutralny, biały kolor, który pasuje do niemal każdego stylu elewacji. Tutaj klasyczność możemy wyrazić obecnością szprosów, a nowoczesność wielkością.

 

 

Nie tylko wygląd

Wybierając okna i drzwi warto też zwrócić uwagę na to gdzie mieszkamy, gdyż otoczenie może wpływać na ich wygląd. Mieszkając w okolicy pól lub ruchliwej drogi, musimy pamiętać, że ciemna stolarka może być stale zakurzona. Warto wtedy się zastanowić, czy jesteśmy gotowi regularnie je myć.