Aktualności

Wybór drzwi wejściowych ważnym elementem budowy domu.

 Drzwi zewnętrzne dobrane do elewacji oraz aranżacji całego frontu domu, stanowią jego wizytówkę. Jednak wybierając odpowiedni model, skupiamy się nie tylko na aspekcie wizualnym. Ważne jest również to, czy dzięki drzwiom będziemy czuć się bezpiecznie w naszym rodzinnym azylu.
 
Musimy mieć jednak świadomość, że nie ma drzwi nie do przejścia. Każde, nawet najbardziej skomplikowane skrzydło da się w końcu otworzyć. Kluczowym czynnikiem jest czas, który ta czynność będzie zajmować włamywaczowi, oraz narzędzia, których należy użyć. Właśnie te cechy są określają tak zwane klasy antywłamaniowości. Są one oznaczone określonymi symbolami zgodnie z normą unijną. Od RC1 – zapewniających ochronę przed podstawowym użyciem siły fizycznej, przez RC3 chroniących przed użyciem łoma, aż po RC6, które szczycą się odpornością na elektronarzędzia o dużej mocy.
 
Odpowiednie zabezpieczenia w skuteczny sposób mogą zniechęcić włamywacza do sforsowania wejścia – nie oznacza to jednak, że nie da się tego zrobić. Trzeba jednak zadać sobie wyjątkowo ważne pytanie – czy złodziej będzie miał czas i warunki, aby przez dłuższy czas wywoływać niepotrzebny hałas, by przebić się przez drzwi?
 
Nie należy całkowicie porzucać pomysłu zamontowania drzwi antywłamaniowych – to wciąż doskonała ochrona przed złodziejem, która już od samego początku pokazuje, że nie warto tracić czasu na włamanie do tego właśnie domu. Najważniejsze jest po prostu odpowiedni ich dobór. Jeżeli nie mieszkamy w bunkrze pozbawionym okien i nie spodziewamy się napaści grupy terrorystów – być może warto się zastanowić, czy potrzebujemy aż tak pancernych drzwi. Dlatego też, do budynków mieszkalnych najczęściej montuje się maksymalnie klasę RC2.
 
Należy dodać, że klasa antywłamaniowości drzwi nie jest najważniejsza. Świadczy ona o wytrzymałości ościeżnicy i skrzydła, a także o odpowiedniej wytrzymałości ich montażu  w ścianie. Jeśli zostanie to zaniedbane – nie spełnią one swojego zadania. Ponadto – wiele drzwi nie posiada certyfikatów z powodu braku przeprowadzonych badań, jednak wciąż – spełniają te same zadanie. Warto wtedy sprawdzić czy poszczególne elementy składowe drzwi dopuszczone są do wykorzystania w drzwiach antywłamaniowych certyfikowanych i do jakiej klasy.
 
Solidne drzwi aluminiowe o podwyższonej ochronie odstraszą włamywacza od wyboru tej właśnie drogi — tym bardziej, jeżeli zostaną wyposażone w nowoczesne, wielopunktowe zamki — na przykład otwierane na odcisk palca.
 
 
Drzwi są wizytówką naszego domu. Najczęściej ustawione są na frontowej fasadzie budynku, zawsze widocznej. Zatem powinno nam zależeć nie tylko na odpowiednio zabezpieczonych drzwiach, ale również oknach. Ponieważ one znajdują się na pozostałych ścianach budynków, gdzie często włamywacze mają lepsze warunki do przeprowadzenia potencjalnego włamania.
 
Przy wyborze drzwi, które ochronią nieproszonych gości przed wejściem, szczególnie warto pod uwagę kilka czynników:
– konieczność zastosowania zamka wielopunktowego,
– nowoczesne alternatywy dla tradycyjnego klucza,
– sprawdzony, profesjonalny montaż.
 
Jeszcze do niedawna produkty podnoszące bezpieczeństwo i komfort życia, były toporne i nie do końca współgrały z całością brył domów. Dziś to się zmieniło. W DMD dopasujemy drzwi w taki sposób, aby tworzyły jedną całość i jednocześnie zapewniały nam maksymalny komfort bezpieczeństwa.