Aktualności

Okna z Aluminium, czy PCV? Wybierz mądrze!

Niezależnie od materiału – solidnie wykonane okno to gwarancja niezawodności na długie lata. Czy można powiedzieć, że profile wykonane z aluminium są lepsze od tych z PCV? A może jest odwrotnie? Odpowiedź jest bardzo niejednoznaczna. Te dwa, zupełnie różne typy materiałów, sprawdzają się najlepiej w innych sytuacjach. Dlatego też, przed zdecydowaniem się na montaż, warto ocenić ich właściwości, dzięki czemu wybór stanie się dużo łatwiejszy.

 

Okna PCV – jakość w przystępnej cenie

 

To obecnie zdecydowanie najbardziej popularny typ okien, łączący doskonałą funkcjonalność z przystępną ceną.  PCV łatwo jest formować, uzyskując produkty o zróżnicowanych kształtach. Postrzegane są jako okna „ciepłe”. Są szczelne i w znikomym stopniu przepuszczają temperaturę, dzięki czemu zyskujemy na oszczędności energii. Równocześnie – dobrze izolują dźwięki.

Najnowsze technologie produkcji pozwalają na zredukowanie wad, które były z nimi związane przez lata. Pierwsza z nich to wrażliwość na słońce. Stare profile niskiej jakości miały tendencję do stopniowego żółknięcia pod wpływem światła naturalnego. Obecnie stosowane środki ochronne zapewniają niewrażliwość na szkodliwe działanie UV.

 

Czy okna PCV są pozbawione minusów?

 

Plastik jest przede wszystkim materiałem o małej sztywności. Co prawda, nie jest to przeszkodą w produkcji okien o standardowych gabarytach, jednak – jeśli chodzi o większe profile – jego wybór nie jest najlepszym rozwiązaniem. Duże rozmiary szyb wymagają profili o naprawdę solidnej konstrukcji, aby całość mogła bezawaryjnie służyć jak najdłużej.

 

W takim razie – aluminium!

 

Przez lata – postrzegane jako ekskluzywne i zarezerwowane dla biurowców – obecnie zyskały na popularności również w domach prywatnych. Najczęściej zdobią konstrukcje nowoczesnych budynków, nadając im niesamowite walory estetyczne.

Są jednocześnie lekkie i sztywne – dlatego też doskonale nadają się do stosowania na szybach o dużych parametrach. W trakcie produkcji możliwe jest również gięcie profili, dzięki czemu uzyskiwane są okna o oryginalnych, niestandardowych kształtach.

Wytrzymałość i stabilność materiału umożliwia stosowanie ram o mniejszej powierzchni, więc przeszklenia są bardziej widoczne. Co ciekawe – choć przez wielu uznawane są za okna „zimne”, obecnie ich parametry energooszczędności można porównać do odpowiedników z PCV.

 

Czy oznacza to, że są lepsze?

 

 

Główną rolę odgrywa w tym przypadku cena. Metalowe ramy są z reguły dużo droższe niż ich odpowiedniki z plastiku. Dodatkowo – w przypadku zarysowania, odbarwienia lub innego rodzaju uszkodzenia profilu – miejscowa naprawa nie jest możliwa i trzeba wymienić go w całości.

 

Bezpieczny kompromis!

 

Na szczęście – cechy obu typów okien można ze sobą połączyć. Profile PCV z okładziną aluminiową zachowują najlepsze parametry wytrzymałościowe, energooszczędne i estetyczne, stanowiąc jednocześnie kompromis cenowy. Występują w zróżnicowanej palecie barw

oraz kształtów, dzięki czemu można je idealnie dopasować do wyglądu elewacji.

Rozwój technologiczny sprawia, że największe wady poszczególnych rozwiązań są stopniowo eliminowane. Niezależnie od tego co wybierzesz – jeśli decydujesz się na określony model okna – możesz być pewny, że szczerze i dokładnie opowiemy Ci o wszystkich jego parametrach. U nas – masz na to dożywotnią gwarancję!